Č E R N O C H O V

Zpět na úvodní stránku

Dosud nejlepší pojednání o obci, její historii, osbnostech, čtěte zde

  Knihy o obci Černochov. Více o knihách zde

 

Neoficiální stránka sdružení

 ☻ obnova křížů
 ☻ foto křížů
  další aktivity
  třeba udělat
 ☻ kulturní akce
 ☻ vzpomínka
 ☻ historie K.S.
  kontakt

 

Neoficiální stránka obce

 ☻ aktuality
  zajímavosti z  okolí
 ☻ historie
 ☻ foto obce
 ☻ foto okolí
  staré foto
 ☻ turistika
 ☻ rodáci
 ☻ zajímavé odkazy
  sdružení a organizace

dotazy, připomínky apod. zasílejte na:

 e-mail

  příspěvky pro rozšíření a obohacení stránek zasílejte na:

 webmaster

© Mára 2003-2006

 

 

 

Kulturní Sdružení Václava Krejného


Masopust v Černochově s datem 2005 se uskutečnil v sobotu 19.3.


Kulturní sdružení (ve spolupráci s Mysliveckým sdružením Černochovnebo Dobrovolnými hasiči Černochov) pořádá pravidelně každý rok následující akce: masopustní průvod obcí, masopustní taneční zábavu, pálení čarodějnic, oslavy svátku matek, Dětský den, přátelská posezení se sponzory a příznivci spojené s opékáním selete, mikulášskou nadílku, mikulášskou taneční zábavu, sběr kovového odpadu, kurzy pro ženy, např. proběhlo 10 lekcí aranžování suchých květů, malování a zdobení perníčků a základy kosmetiky. Mimo tyto akce byly uspořádány další taneční zábavy, v posledních letech jsou organizovány společné návštěvy na akce v libochovickém zámku a dále sdružení provozuje místní lidovou knihovnu.


Masopust v Černochově

Po našich předcích se dochovalo ještě dost zvyků a tradic. Jednou z nich je i oslava konce masopustu s průvodem maškar. Jednou z mála obcí v našem okrese, kde se tato tradice udržuje, je i Černochov. V roce 1995 po mnohaleté odmlce obnovil masopustní průvod obcí zdejší Sbor dobrovolných hasičů a později převzalo tuto pomyslnou štafetu Nadace Václava Krejného. A tak v březnu prošel černochovem maškarní průvod a večer se konala taneční zábava. Před zahájením masopustního veselí požádal starosta průvodu starostu obce o povolení průchodu obcí, které samozřejmě dostal a převzal i symbolický klíč od obecních bran. Potom krotitel s medvědy, několik vodníků, policajti, báby v šátcích a mnoho dalších masek za doprovodu malé dechové hudby prošlo celou obcí a mnozí projíždějící automobilisté, někteří s úsměvem, někteří s kyselím výrazem v obličeji, vytahovali své peněženky, aby si vykoupili další volnou cestu.

 

Po skončení průvodu byl klíč od obce s poděkováním vrácen starostovi obecního úřadu a chudáci medvědi, kteří prakticky vévodili celé veselici, byli zastřeleni obecním drábem, aby již déle neškodili. Oslava masopustu je jistě krásná tradice a lze si jen přát, aby se co nejdéle zachovala. Aby v budoucnu mohl být průvod maškar ještě mohutnější a pestřejší, rozhodla se Nadace Václava Krejného vytvořit si postupně vlastní půjčovnu masek. (kráceno)

 

                                                                                                            autor: Vlastimil Míth

   Pomozte vykoupit kousek lesa www.zachranles.cz  

 Naposledy aktualizováno: 13.11. 2007  •  Internet Explorer 4.0 a vyšší  •  rozlišení 600 x 800