|
Knihy o obci Černochov. Více o knihách zde
dotazy, připomínky apod. zasílejte na: příspěvky pro rozšíření a obohacení stránek zasílejte na: © Mára 2003-2006
|
Obnova křížů v katastru obce Jedním z hlavních úkolů KSVK je obnova kamenných křížů v katastru obce.
Na základě získaného grantu z veřejné soutěže v oboru památkové péče, vyhlášenou Purkyňovou nadací Libochovice a za přispění obecního úřadu Peruc byly dosud opraveny: Tzv. kříž "Machovic", který se nachází přímo v obci, dále kříž "Láchovic" u silnice Černochov - Peruc. Zcela obnoven byl pískovcový kříž postavený Jaroslavem Pletichou hned za vsí při silnici k Vranému. Nově obnoven byl kříž postavený na památku smrti kočího Josefa Valenty, který je umístěn v těsné blízkosti obce při silnici ke Chrastínu. Tak se zatím podařilo spolu s již dříve opraveným křížem zv. "Statue" macházejícím se při silnici ke Chrastínu obnovit pět těchto místních památek z původních deseti. (zdroj: Z kroniky obce Černochov, V.Míth, 2003) Z historie křížů a božích muk na Černochovsku Nejstarší Boží muka stávala na nejvyšším místě za obcí, asi v polovině cesty z Černochova do Vraného. Byl to tzv. Křivánkovic kříž. V letech 1870 - 80 tam stával dřevěný kříž asi 5 m vysoký. jednak stářím, jednak úderem blesku obě ramena kříže spadla. Na jeho místě dal tehdejší starosta Josef Křivánek vztyčit nový z pískovce s nápisem: "To Bůh miloval svět, že syna svého jednorozeného dal, aby každý, kdo v Něho věří, nezahynul, ale život měl věčný, 1878." Ke konci devadesátých let někdo kříž vyvrátil. Při téže silnici, v místech, kde dříve odbočovala cesta k Lukovu, stával "Kříž Šenfeldovic" s letopočtem 1868. Zničen byl v roce 1919. Po II. světové válce postavil na tomto místě nový pískovcový kříž tehdejší majitel pole Jaroslav Pleticha. V šedesátých letech při obdělávání polí stroji byl zničen.
Asi v polovině cesty z Černochova do Peruce stojí zbytky kříže, ketrému se ještě dnes říká "Láchovic", protože přilehlé pole vlastnil Jaroslav Čech (z domu č.p. 33 "U Láchů". Byl to železný kříž na pískovcovém podstavci. V současnosti zbyl jen pískovcový podstavec.
Nejlépe zachovalý kříž tzv. "Statue" stojí po pravé straně silnice ke Chrastínu. Nese letopočet 1815 se jménem autora Franz Patzeli. Prý byl postaven jakýmsi Čechem č.p. 72. Ve své historii byl několikrát poničen, ale v současné době stojí v dobré kondici.
Při téže silnici, v místech, kde kdysi odbočovala tzv. "Travní cesta", nacházel se rovněž kříž s nápisem "Důvěřuuj v Boha" s letopočtem 1888. Kříž byl dvakrát poražen a znovu obnoven. Dnes je místo neoznačeno. Jako třetí při této silnici, v těsné blízkosti obce u tzv. "pole zádušního", stával v minulém století ještě jeden kříž. Nesl nápis: "Zde na tomto místě zemřel nešťastnou náhodou Josef valenta z Ředhoště dne 2. července 1856". Z kříže se zachoval je spodek, nápis je již nečitelný. Při silnici z Černochova do Eváně, v místech kde se silnice křižovala s cestou od Ječovic k Horkám stával také kříž. Byl to tzv. "Kříž Šrámkovic", který byl dobrým ukazatelem cesty. Po I. světové válce byl povalen a již nikdy nebyl obnoven. Jako poslednív okolí obce stával pískovcový kříž za Černochovem směrem k ječovicím a to po levé straně silnice u bývalého farního pole. Vedle něho rostla krásná lípa, ale v období 1919-20 byla lípa i kříž zničeny. Kaplička sv. Floriána stojí mezi třemi mohutnými lípami na severozápadním okraji obce, za domem č.p. 150. Kaplička byla postavena po požáru stavení č.p. 25 v roce 1801. plných 100 let byla ke kapličce konána slavná procesí. Po I. světové válce začala kaplička chátrat. Obecní správa ji nechala opravit, ale slavení svátku sv Floriána již nebylo obnoveno. (kráceno, zdroj: Z kroniky obce Černochov, V.Míth, 2003) |
Naposledy aktualizováno: 13.11. 2007 • Internet Explorer 4.0 a vyšší • rozlišení 600 x 800 |