Č E R N O C H O V

Zpět na úvodní stránku

Dosud nejlepší pojednání o obci, její historii, osbnostech, čtěte zde

  Knihy o obci Černochov. Více o knihách zde

 

Neoficiální stránka sdružení

 ☻ obnova křížů
 ☻ foto křížů
  další aktivity
  třeba udělat
 ☻ kulturní akce
 ☻ vzpomínka
 ☻ historie K.S.
  kontakt

 

Neoficiální stránka obce

 ☻ aktuality
  zajímavosti z  okolí
 ☻ historie
 ☻ foto obce
 ☻ foto okolí
  staré foto
 ☻ turistika
 ☻ rodáci
 ☻ zajímavé odkazy
  sdružení a organizace

dotazy, připomínky apod. zasílejte na:

 e-mail

  příspěvky pro rozšíření a obohacení stránek zasílejte na:

 webmaster

© Mára 2003-2006

 

 

 

Neoficiální Stránka Obce Černochov


 

Z Historie Obce

Obec Černochov je nepochybně prastarou osadou, jak dokumentují archeologické nálezy. Dle nalezených zbytků žárovišť na farním poli u Ječovic, byl obydle již v dobách pohanských. O osídlení v době křesťanské svědčí nalezené řadové hroby  na poli J. Hanzla za hřbitovem.

První písemná zmínka o obci Černochov (Tsyrnochov) je z roku 1207, kdy ji opat kláštera milevského Jarloch, směnila za Týnčany se Slávkem, předkem pánů z Oseka (Riesenburka). Roku 1209 potvrdil Daniel, biskup pražský, statky kláštera oseckého, mezi nimiž byl též Černochov.

Nález opisu listiny z roku 1340 podává přesný přehled usedlostí, robotních povinností a povinných odvodů. Černochov patřil původně oseckému klášteru, v pozdějších letech a staletích často měnil své majitele.

13. května 1630 prodal Hynek Žďárský ze Žďáru na Rosicích a Černochově ves Černochov Alžbětě Volfomíně Hyrzlové z Chodů, rozené Berkové z Dubé a Lipého. R. 1763 byl Černochov, splečně s Perucí a Telcemi prodán Janu Dětřichovi, baronu z Ledeburků. Roku 1798 přešla obec v majetek J.Kinského, knížete ze Vchýnic a Tetova. V roce 1814 přešlo vlastnictví na Františka hraběte z Thunu-Hohensteinu.

Od roku 1848 je Černochov obcí svobodnou.

(zdroj: Z kroniky obce Černochov, V.Míth, 2003)

 

Černochovský Kostel

Dominantou Černochova je kostel sv. Václava. Při přestavbě starého kostela r. 1774 byl nalezen základní kámen, datovaný 1105. Stará stavba byla v románském slohu a později kolem r. 1250 přestavěn kněžský kůr, který slouží nyní za sakristii. Kůr má opěrné pilíře a okna na sever, východ a jih goticky zaklenuté. Také žebra klenbová ukazují na gotiku rannou, která se používala v 13. století. Starý kostel byl tedy s lodí románskou a k ní přistavěným raně gotickým kůrem.

Nynější kostel byl postaven r. 1774. Z původního zůstala ve výbavě kostela kamenná 1 m vysoká křtitelnice. Loď chrámová je podoby vejčité 18,2 m dlouhá a 11,7 m široká zaklenutá v plochou kopuli. Oltář ze dřeva, uměle řezaný, má obraz sv. Václava. po stranách pak obrazy sv. Ivana, sv.Zikmunda, sv.Ludmily, sv. Víta, sv.Vojtěcha a Panny Marie. Sochy sv.Norberta a sv.Jana Nepomuckého pocházejí ze starého kostela a byly r. 1790 opraveny. Vedlejší oltář Panny Marie byl v r. 1912 doplněn oltářem s obrazem Ježíše v zahradě Getsemanské. Oltář Panny Marie byl také obohacen o sochu P.Marie Lurdské. V kostele byl také mimo jiné obraz Mláďátek betlémských, který pocházel z kaple Betlémské V Praze, zrušené císařem Josefem II. Během oprav kostela v letech 1974-75 byly v presbytáři odkryty vzácné raně gotické fresky.

Na věži kostela byly zavěšeny 4 zvony, ketré sem byly r. 1777 přeneseny z Peruce. Původní zvony byly moc velké, ve věži kostela nebylo na ně místo. Zachovalý zvon má latinský nápis a reliéfy z roku 1567. Menší zvon nese latinský nápis o ulití v roce 1505.

masopust

 

KNIHA VZKAZŮ

Nové fotky na:

Galerie u kozorožce PERUC

   Pomozte vykoupit kousek lesa www.zachranles.cz  

 Naposledy aktualizováno: 13.11. 2007  •  Internet Explorer 4.0 a vyšší  •  rozlišení 600 x 800